Choď na obsah Choď na menu
 


Taliansko

8. 6. 2009
Obrázok Oficiálny názov je Talianska republika. Taliansko tvoria aj ostrovy, sú to: Sardínia, Sicília, Elba, Ischia, Capri, Liparské ostrovy v Tyrrhenskom mori, Tremitské ostrovy v Jadranskom mori, Egadské ostrovy, Pantelleria a Pelagské ostrovy v Stredozemnom mori. V Taliansku žije okolo 58,5 mil. obyvateľov. Väčšinu obyvateľstva tvoria Taliani, potom Sardínčania, Friulovia a Ladinovia, Nemci a Francúzi. Susedia sú Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Slovinsko. Hlavným mestom je Rím. Žije tam cca 2,7 mil. obyvateľov. Iné významné mestá sú Miláno - 14.mil., Neapol - 1,1 mil., Turín - 1,1 mil. Ostatné veľké mestá: Bologna, Florencia, Benátky, Janov. Nedá mi, aby som nespomenula aj svoje obľúbené mesto - Pisu. Nachádza sa tam aj jeden z divov sveta - šikmá veža v Pise.                                                                                                                                 

     

Obrázok

No, keďže som...veľký fanúšik Twilight ságy, musím spomenúť aj mestá Montepulciano a Volterru, ktoré sú s druhým pokračovaním ságy spojené...

Najvyšším bodom je Mont Blanc/Monte Bianco - 4807m n. m. Najznámejšie rieky sú Pád, Adige, Tibera, Arno. Náboženstvo je rôzne: rímsko-katolícke, moslimovia, protestanti, židia a i. Pre zaujímavosť: v Taliansku sa muži dožívajú kratšieho veku ako ženy: M-74 rokov, Ž-81 rokov.

Priemerné letné teploty: máj/jún/sept. 22-27 (sever), 25-28 (juh), júl/august 28-30 (sever), 28-35 (juh) .

Taliani platia Eurami.

 

Ešte niečo o krajine:

Taliansko sa rozkladá na Apeninskom polostrove. Severným okrajom sa v tvare polkruhu tiahnu alpské chrbty. Tu sa týči najvyšší bod Talianska, Monte Bianco (4807 m). Pohoria sa postupne znižujú smerom na juh a prechádzajú do Pádskej nížiny. Na juhu ju ohraničujú Apeniny, ktoré sú bočnou vetvou vychádzajúcou zo Západných Álp a pokračujúcou cez celý polostrov.

Zo západnej i východnej strany sa na Apeniny pripájajú viaceré pohoria a probrežné nížiny. Prirodzeným pokračovaním polostrova je ostrov Sicília (25 426 km2), na jeho východnej strane čnie najvyššia sopka Európy, Etna (3340 m). Žulovými horninami tvorený povcrh ďalšieho ostrova, Sardínie (23 813 km2) je súčasťou Tyrrhenského masívu. V blízkosti tuniských brehov ležia Pelagické ostrovy a ostrovy Pantelleira. Apeninský polostrov sprevádzajú viaceré skupiny ostrovov (Toskánske ostrovy, Tremitské ostrovy a i.), z ktorých sú najnavštevovanejšie sopečné Liparské ostrovy.

Taliansko je chudobné na nerastné suroviny. Nachádzajú sa tu neveľké ložiská ortute, pyritové, zinočnaté a olovnaté rudy, zemný plyn. Je tu dostatok vodnej energie. V Carrare sa ťaží svetoznámy mramor.

Po 2. svetovej vojne sa Taliansko začalo rozvíjať ako priemyselný štát, avšak zároveň sa prehĺbili rozdiely medzi Priemyselným severom a zaostalým juhom.

V južných oblastiach prevažuje poľnohospodárska výroba, registruje sa tu obrovská nezamestnanosť a emigrácia obyvateľstva, na ktorú nemalo výraznejší vplyv ani postupné spriemyselňovanie a pozemková reforma. Vzhľadom na nedostatok surovín sa v Taliansku rozvinuli najmä odvetvia s vysokými nárokmi na kvalifikovanú pracovnú silu (výroba automobilov, gumárenský priemysel, výroba prístrojovej techniky, jemná mechanika a textilný priemysel).

V prístavoch na báze dovážanej ropy vznikol významný chemický priemysel a na báze koksu a železnej rudy významné železiarske a oceliarske kombináty. Väčšina priemyselnej výroby sa realizuje v trojuholníku, ktorý vytvárajú mestá Miláno-Janov-Turín.  Významnú pozíciu majú aj umelecko-remeselné výrobky s dlhou tradíciou (benátske sklo, textil, hodváb a florentské výrobky z kože).

Najvyspelejšia a intenzívna poľnohospodárska výroba je charakteristická pre Pádsku nížinu. Na zavlažovaných pôdach sa pestuje obilie, kukurica, cukrová repa a ryža.  Dôležitý je aj chov hovädzieho dobytka na mlieko, ošípaných a hydiny. V južnej, suchej mediteránnej časti územia sa pestujú predšetkým citrusové plody, zelenina, hrozno a olivy, ktoré sú aj vývozným artiklom. Na pasienkoch pasú kozy a ovce. Okrem nepriaznivých klimatických podmienok sú na juhu brzdou rozvoja aj vlastnícke vzťahy k pôde. Dôležitým zdrojom príjmov je cestovný ruch.                                                                                                       

 

 

 

Obrázok

Benátky pozná snáď každý! Tie ulice zaplavené vodou, loďky, čo sa premávajú sem a tam...

 

 

Obrázok

Obrázok

V Ríme nájdeme aj Koloseum...

 

 

Obrázok

Obrázok

To by bolo všetko...

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Taliansko

(maka, 10. 7. 2011 22:16)

myslite ze je tam pekne ja tam mam ist na dovolenku do severneho Talianska

Taliansko

(Alžbetka, 20. 3. 2011 16:44)

...je to prekrásná krajina,mňa fascinujú tie pamiatky.Rím sám o sebe je krásný,bola som tam 5dní a je to malo...

...

(..., 5. 1. 2011 17:24)

:) pekné